Fotogalerija

OBISK MEDNARODNEGA KMETIJSKO-ŽIVILSKEGA SEJMA AGRA GORNJA RADGONA

Po kar dolgem času smo se v Društvu vinogradnikov Sremič odločili, da v sklopu praznovanja 30. letnice obstoja društva, organiziramo ogled mednarodno kmetijsko-živilskega sejma AGRA v Gornji Radgoni. Ker se program na sejmu razlikuje od dneva do dneva, smo se odločili da sejem obiščemo na torek, 26. avgusta, ko je bil večji poudarek na vingoradništvu.

Zbrali smo se ob osmi uri zjutraj na avtobusni postaji Krško, nekaj vinogradnikov pa smo sproti pobrali še pri gostišču Pečnik v Brestanici. Pot do sejma je trajala kar tri ure in pol, za kar je bila kriva gneča tako na štajerski avtocesti, kot tudi kolona vozil pred samim sejmom v Gornji Radgoni. Ne glede na malce daljšo vožnjo, nam je za ogled ostalo več kot štiri ure. Sejem je ogromen, prav tako tudi število razstavljalcev. Ogled je bil prosto organiziran, tako da so se formirale manjše skupinice, ki so si skupaj ogledale različne stroje, traktorje ter ostale produkte. Ker je bilo nebo brez oblačka in ura ravno pravšnja, je bilo med obiskom sejma zelo vroče, zato ni čudno, da smo se vinogradniki med seboj največkrat srečali ravno pri kakšni mizi ali za šankom, kjer smo se lahko malce ohladili z rosno pijačo.

Ob štirih smo se ponovno dobili pri avtobusu, od koder smo se napotili do bližnje gostilne Kostanj, kjer nas je čakalo pozno kosilo. Zvrhani krožniki so poskrbeli, da smo na poti proti domu imeli vsi polne trebuhe odlične hrane. Kljub temu, da smo v Krško prispeli šele nekaj minut čez deveto uro zvečer, smo bili mnenja, da je dan zaradi pestregea dogajanja minil zelo hitro.

 

20250826 113259

POSTAVLJANJE KLOPOTCA 2025

Klopotec je simbol slovenstva in slovenskega vinogradništva. Tako kot je v starih časih veljalo, da mora pri vsaki slovenski kmetiji rast lipa, tako je moral pri vsakem vinogradu, pred začetkom trgatve, stati klopotec. Dandanes le še redki postavljajo to leseno napravo, ki naj bi odganjala škodljivce iz vinogradov, zato smo v Društvu vinogradnikov Sremič še bolj ponosni, da imamo svoj klopotec, ki ga vsako leto skupaj postavimo v vinogradu enega izmed naših članov.

Po sedmih letih je na vrsto ponovno prišel vinogradnik iz Kremena. Letos smo se zbrali v soboto, 16. avgusta pri vinski kleti Habinc. Kljub hudi vročini se nas je ob 17. uri zbralo slabih sto vinogradnikov ter ljubiteljev vina in starih običajev. V uvodu nas je pozdravil predsednik Kristijan Lanšček, ki je povedal, da klopotec predstavlja začetek najlepšega časa za vinogradnike, saj se s tem pričenja čas trgatve, kjer lahko uživamo v sadovih celoletnega dela v naših vinskih goricah. Besedo je nato predal častnemu gostu, podžupanu Mestne občine Krško, g. Dejanu Žnideršiču. Ta je vse zbrane lepo pozdravil in poleg vseh lepih besed vinogradnikom zaželel tudi lepo in uspešno trgatev.

Klopotec Društva vingoradnikov Sremič je eden večjih v Sloveniji, saj čez krake meri kar štiri metre. Za njegovo postavitev je potrebno veliko koncentracije, spretnosti ter ducat krepkih mož, ki s pomočjo dolge vrvi ter posebnih vilic dvignejo klopotec visoko v zrak. Letos smo imeli srečo, saj je kmalu po dvigu zapihal tudi veter, ki je obrnil krake klopotca in tako vse prisotne razveselil s svojim petjem. Seveda s tem dneva še ni bilo konec. Kot se za vinogradniški praznik spodobi, smo v društvu poskrbeli za dobro ohlajeno žlahtno kapljico, z odličnimi žar dobrotami nas je razvajal g. Dušan Černelič iz gostilne DUKO PUB, za glasbo pa so poskrbeli g. Toni Sotošek ter njegovi učenci.

Ko je sonce zašli in se je ozračje malce ohladilo, smo s plesom in petjem poskrbeli, da nam je bilo še zmeraj vroče in tako druženje podaljšali še dolgo v pozno noč.

 

https://www.posavskiobzornik.si/panorama/klopotec-sremiskih-vinogradnikov-se-oglasa-v-kremenu-107645

 

  • 20250816_171901
  • 20250816_171911
  • 20250816_171930
  • 20250816_173522
  • 20250816_173600
  • 20250816_173752
  • 20250816_173813
  • 20250816_174018
  • 20250816_180355
  • IMG_6032
  • IMG_6041
  • IMG_6048
  • IMG_6051
  • IMG_6057
  • IMG_6062
  • IMG_6065
  • IMG_6070
  • IMG_6073
  • IMG_6080
  • IMG_6086

STROKOVNA EKSKURZIJA 2025 - PREKMURJE

V društvu sedaj že tradicionalno v mesecu juniju organiziramo strokovno ekskurzijo, na kateri imajo vinogradniki preveriti kakšna vina se prideluje in kakšno opremo uporabljajo vinogradniki zunaj naše regije. V letošnjem letu smo prvo soboto v juniju izkoristili za obisk Lendave in okolice Dobrovnika. Večina vinogradnikov se nas je zbrala na avtobusni postaji na Vidmu v Krškem ob sedmi uri zjutraj. Pot smo nadaljevali proti Celju in potem proti Lendavi, med potjo pa smo pri gostišču Pečnik pri Brestanici pobrali še ostale. Ob desetih smo prispeli na Izletniško kmetijo Hadik, ki se nahaja v neposredni bližini znamenitega razglednega stolpa Vinarium. Za začetek smo si privoščili krepko malico. Za nas so v starih lončenih posodah pripravili pravi prekmurski bograč. Z polnimi trebuhi smo se dveh skupinah nato odpravili v vinsko klet, kjer smo degustirali tri vrste vin in pravi domači Hugo.

Druga degustacija ni bila daleč. Pet minut stran se nahaja vinska klet Kelenc, v kateri, po besedah lastnika, veliko svojega vina izvažajo v tujino. V kleti smo poskusili tri različne vrste vina. Ena izmed njih je bila tudi pridelana iz naše avtohtone sorte grozdja, Modre frankinje. Posebnost Modrega poljubčka, kot je tem vinu nadel ime g. Kelenc, pa je ostanek sladkorja. Nastanek je povezan s tem, ko so si nekega dne dve gospe v vino modre frankinje mešale pomarančni sok. Ob začudenju pridelovalca, si ta ni mogel pomagati da ju ne bi vprašal kako to da mešajo tako dobro vino s sokom. Gospe sta odgovorili, da imata zelo rada vrhunska rdeča vina, hkrati pa obožujeta sladko. Tako je nastal Modri poljubček, močno rdeče vino z ostankom sladkorja, ki pa je danes postal celo bolj priljubljen pri moških kot pri ženskah.

Za tretjo postojanko smo se iz Lendave prestavili bolj v središče Prekmurja in sicer v Tešanovce pri Moravskih Toplicah. Tam smo obiskali posestvo Passero, kjer pa poleg dobrih vin proizvajajo tudi druge dobrote, ki smo jih lahko degustirali. Poskusili smo dve vrsti vina, domači grozdni ter sok iz jurke, marmelado iz jurke na domačem kruhu, ter pralini s tramincem ter jurko. Ob koncu degustacije smo imeli tudi nekaj prostega časa, ki so ga nekateri izkoristili za skodelico kave v senci na terasi, nekateri za mrzel špricer pri avtobusu, velika večina pa smo si za ohladitev privoščili domači sladoled narejen po principu gellata.

Malo pred tretjo uro smo se odpravili do naše zadnje postaje, in sicer gostilne Pri Lujzi. Poleg okusne in domače hrane, ki jo nudijo v gostišču smo za naše člane, no vsaj tiste ki pri Lujzi še niso bili, pripravili manjše presenečenje. In sicer je lastnik koronski čas, ko so bili prisilno zaprti, izkoristil in v sosednji stavbi naredil vinsko fontano, ki obiskovalcem ponuja degustacije šestih različnih vrst vin. Dve uri sta se ob okusnem domačem kosilu, pri katerem na koncu seveda ni manjkala niti prekmurska gibanica, ter ob degustacijah pri fontani, kar hitro obrnili in že smo se morali posloviti in oditi proti domu. V Krško smo okoli osme ure zvečer prispeli v spremljavi glasbe harmonike, nasmejani in dobre volje.

  • 20250607_074318
  • 20250607_100733
  • 20250607_100737
  • 20250607_100743
  • 20250607_100750
  • 20250607_100753
  • 20250607_102037
  • 20250607_103437
  • 20250607_103854
  • 20250607_105642
  • 20250607_110933
  • 20250607_111653
  • 20250607_112310
  • 20250607_114129
  • 20250607_114145
  • 20250607_115303
  • 20250607_115329
  • 20250607_115953
  • 20250607_120007
  • 20250607_132534
  • 20250607_133227
  • 20250607_133244
  • 20250607_133349
  • 20250607_144346
  • 20250607_1446490
  • 20250607_150653
  • 20250607_151313
  • 20250607_1525060
  • 20250607_152527
  • 20250607_153215
  • 20250607_153256
  • 20250607_153309
  • 20250607_153417
  • 20250607_165844